- Hoşgeldiniz

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi sitemize 14 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.404 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Tıp Bayramı’nda organ nakline dikkat çektiler Hastanesi’nde düzenlenen “Beyin Ölümü, Donör Bakımı ve Organ Nakli” sempozyumunda, konunun uzmanları ülkemizde ve dünyadaki uygulamaları anlattı, organ naklinin önemine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Şifa Üniversiteleri’nin koordinasyonunda düzenlenen etkinlik, DEÜ Tıp Fakülktesi Derslikler Grubu Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda yapıldı. Sempozyuma Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan, Genel Müdür Yardımcısı Uzm.Dr. Arif Kapuağası, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Murat Öztürk, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlu Müdürü Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Atilla Çökmez, organ nakil koordinatörleri ve akademisyenler katıldı.

“KADAVRA DONÖR NAKLİNDE YETERLİ ARTIŞ SAĞLAYAMIYORUZ”
Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Arif Kapuağası açılış konuşmasında; bu tür sempozyumlar ve bilinçlendirme çalışmalarının, ülkemizde nakil bekleyen 23 bin hasta için umut ışığı olacağını belirterek, “Organ nakilleri konusunda en önemli sorunlarımız, potansiyel beyin ölümünü tespit etmek, daha sonra çok iyi bir donör bakımı yapmak, beyin ölümü vakalarını mümkün olduğunca donör haline getirebilmektir. Ülkemizde beyin ölümü tespitini artırıyoruz, fakat nedense donör olma ve mevcut donör olanların organ bakımında yeterli bakım olmamasından dolayı kadavra donör naklinde yeterli artış sağlayamıyoruz. Gelişmiş ülkelere baktığımızda organ nakillerinin çoğunun kadavradan olduğunu görüyoruz. Bu tür çalışmaların, ülkemizde de bilinci yükseltmesini diliyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN İZMİR ORTALAMASINA GELMESİNİ AMAÇLIYORUZ”
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Töz de Türkiye’de kullanılan donör sayısının milyon nüfus başına 4,5 olduğunu¸ İzmir’de ise 9,5 olduğunu belirterek, “Dünya istatistiklerine bakarsak; İspanya’da yıllık kadavra oranı milyon nüfus başına 33, ABD’de 22, İngiltere’de 16. Diğer ülkelerle kıyaslarsak Türkiye’de canlıdan nakil fazla, kadavra az. Önemli olan, bu oranı kadavradan transfer lehine geliştirmek. Çözüm, potansiyel donörlerin tespitini artırmak. Örneğin ülkemizde beyin ölümü tespiti yüzde 50 artarsa donör sayısı 2 bin 211’e çıkacak, kabul oranı yüzde 24’ten yüzde 40’a yükselirse, 884 donöre çıkacağız. Bu da aslında milyon nüfus başına 11-12 ortalamasını sağlamış olacak. Amaç, Türkiye’yi İzmir ortalamasına getirip yüzde 9-10’lara ulaşmak” diye konuştu.

Sempozyumun ilk oturumunda Doç. Dr. Yeşim Beckmann ‘Beyin ölümü’nü, Yrd. Doç. Dr. Mert Akan ‘Donör bakımı’nı anlattı. Dr. Murat Öztürk, Türkiye’de organ ve doku nakli hizmetleri, Dr. Sema Öngün de Organ Dağıtımı hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, DEÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu, Prof. Dr. Mustafa Cirit, Doç. Dr. Adam Uslu’nun oturum başkanlığında bölgemizde ve ülkede organ bağışı ve nakli, konunun dini ve hukuki boyutları değerlendirildi, tartışıldı.İZMİR/STAR

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :