- Hoşgeldiniz

Alışverişe Sanat Karıştı!

Alışverişe Sanat Karıştı! sitemize 06 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.709 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Şanlıurfa Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi, kent dokusuyla uyumlu mimarisiyle de dikkati çekiyor.
Haber: Alışverişe Sanat Karıştı!

Bölgede sıkça kullanılan mozaikler soyutlanarak, alışveriş merkezinin zemin katındaki buz pisti tavanında renkli bir grafik tasarım oluşturulmak suretiyle yeniden yorumlanıyor. Kentteki mozaik desenlerinden esinlenen mimarların, alışveriş Merkezi’nin girişindeki taş döşemeler ve tavandan sarkan 3 boyutlu ahşaplarda “mozaik” desenlerine yer verdikleri gözleniyor.

TARİHİ EVLERDEKİ RENKLER MİMARİYE YANSITILDI

Tarihi Urfa evlerinin kapılarında kullanılan renkler Avm içerisindeki kolonlarda “taç” şeklinde kendini gösteriyor. Urfa‘ya özgü taş evlerden esinlenilerek alışveriş merkezi içerisinde taş kaplama “cepheler” oluşturan mimarlar, iç mimari tasarımların tamamında kentin dokusunu yansıtıyor.

Tarihi ipek yolu üzerine konumlanmış bir “han” fikri üzerinden esinlenerek tasarlanan Piazza Avm‘nin her noktasında bunu vurgulamaya çalışan mimarlar, genelinde bunu vurgulamak için dekoratif boyalar kullanılarak modern bir yapı içerisinde tarihten esintiler sunuyorlar.

Işıklıkların altına güneş kırıcı özellikte dekoratif paneller yerleştirildiği Piazza’da,Avm girişinde ve buz pisti üzerinde dekoratif desenli özel tasarım avizeler kullanarak ortaya çıkarılan ihtişam dikkati çekiyor.

TASARIMDAN ÖNCE KENT MİMARİSİ İNCELENİYOR

Rönesans Yönetim A.Ş Genel Müdürü Süha Günel, kurdukları her alışveriş merkezinin o yörenin bir parçası olduğunu belirterek, ”Kentlerin dokusunu alışveriş merkezine yansıtmaya özen gösteriyoruz’ dedi.
Günel, tasarım çalışmalarına başlamadan önce Urfa‘nın kendine özgü mimari dokusunun incelendiğini vurguladı. Ş.Urfa Piazza’nın en önemli özelliklerinden birisinin de arsa üzerinde bulunan tüm ağaçların korunması olduğunu ifade eden Günel, ”Oluşturulan iç avluda 20’den fazla ağaç bulunuyor” ifadelerine yer verdi.
Avlunun tasarımı ve aydınlatmasında ise Balıklı Göl’den esinlenildiğini ifada eden Günel, ”Kullanılan tüm malzemeler (ahşaplar, kumaşlar, kaplamalar vs.) Avrupayangın standartlarına uygun sertifikası olanlardan seçildi. Ayrıca, Urfa Piazza için 15’in üzerinde farklı tipte özel aydınlatma armatürü tasarlandı ve imal ettirildi” diye konuştu.

Genel Müdür Günel, Türkiye genelinde Rönesans imzasını taşıyan 11 alışveriş merkezi bulunduğunu belirterek, ”Bunların önemli bir bölümünün ortak özelliğinin ise gün ışığının Avm içerisine yansıtılarak, ferah ve sağlıklı bir ortamın oluşturulması olduğunu” sözlerine ekledi.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Bernie
27 Eylül 2014 - 00:22

Videoda değinmediğimiz bir husus analog slvaoerrın HRS modda e7alışan kumandalar ile kullanılamayacağı. PPM see7eneği sunulmuyorsa eğer; servo kısa sfcrede yanıyor, yarı yolda bırakıyor PPM, HRS’e gf6re daha dfcşfck yoğunluklu sinyal gf6nderir ve analog servonun kapasitesi bu sinyalleri yakalamaya uygundur. Dijital ve analog servonun kombine edildiği modellerde PPM mod tercih edilerek dijitalin tepki sfcresi avantajından feragat etmek gerekecektir analog servoyu yakmak yerine.Yani kullanılan kumanda ne olursa olsun, menzil dışındaki f6zellikleri limitleyen şey servo. İyi servonun farkına kullanmayan inanmaz O derece

İlgili Terimler :