- Hoşgeldiniz

AVM’de ikinci perdeyi Çekmeköy’de açacak

AVM’de ikinci perdeyi Çekmeköy’de açacak sitemize 09 Mart 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.615 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Konut projeleriyle adından söz ettiren Sur Yapı, AVM yatırımına ağırlık verecek. Toplamda 2 milyar dolarlık 5 projeye imza atmayı planlayan firma, nisanda Metrogarden AVM’nin açılışını yapacak.

Bugüne kadar inşa ettiği konut projeleriyle tanınan Sur Yapı, alışveriş merkezi (AVM) yatırımlarına ağırlık vermeye başlıyor. Haziran 2013’te Axis Kağıthane’nin açılışını yapan Sur Yapı, AVM yatırımlarına Metrogarden ile devam ediyor.
Önümüzdeki nisan ayında Çekmeköy’deki Metrogarden AVM’yi de faaliyete geçirmeye hazırlanan Sur Yapı, bu alanda toplam 5 yatırıma ulaşmış olacak. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı AltanElmas, AVM yatırımlarının 5 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, ilk devreye giren projenin Axis Kağıthane olduğunu söyledi. Elmas, “Nisanda Metrogarden’ı açacağız. Ardından Axis İstanbul, Exen İstanbul ve İzmir’deki projemiz gelecek. Böylece 5 projeye ulaşacağız” dedi. Altan Elmas, bu 5 yatırımın 2 milyar dolarlık portföy oluşturacağını, tüm alışveriş merkezlerimize yıllık 40 milyon ziyaretçi beklediklerini söyledi.
Metrogarden AVM’nin Çekmeköy-Ümraniye-Sancaktepe üçgeninde yer aldığını söyleyen Altan Elmas, “2015 yılında Üsküadar-Çekmeköy metrosunun açılmasıyla, AVM’ye metrodan direk ulaşım olacak. AVM böylece Üsküdar’dan Yenikapı’ya, Hacıosman’a kadar metro hattıyla entegre olacak” dedi.
Trafiği tersine çevirecek
Elmas, “AVM’nin bulunduğu lokasyonda 650 bin kişiye ulaşıyoruz. Bu kişiler, Tepeüstü’nde yer alan AVM’leri tercih ettikleri için özellikle haftasonları trafik yoğunlaşıyor. Ancak Metrogarden, bölgedeki trafiği tersine çevirecek” diye konuştu.
147 mağazalı AVM’nin 42 bin metrekare kiralanabilir alanının olduğunu belirten Elmas, şu ana kadar yüzde 80 doluluk oranına ulaştıklarını belirtti. Yılda 10 milyon ziyaretçi ve 400 milyon lira ciro beklentilerinin olduğunu ifade eden Elmas, “Çekmeköy’de 5 bin villa, 20 bin yeni konut olduğunu düşünürsek, her kesimden gelir grubuna da hitap edeceğiz” dedi.

‘Yılsonunda halka arz yapabiliriz’
Altan Elmas, iki yıl önce erteledikleri halka arzı yeniden gündemlerine aldıklarını da açıklayarak, yılsonunda ya da 2015 yılında halka arz yapabileceklerini söyledi. Elmas, “Halka arzı, kat karşılığı projelerin portföye eklenmesinde yaşanan bir sorun nedeniyle ertelemiştik. Şimdi geldiğimiz noktada sadece alışveriş merkezi portföyümüzle bile halka arz yapabiliriz” dedi.

Sultanbeyli’de yüzde 30 sattı
Alışveriş merkezi yatırımlarının konut projelerini etkilemeyeceğini dile getiren Altan Elmas, “Konut yatırımlarımız devam edecek. Yılda 1.000 konut üretmezsek, o yıl zarar ederiz” dedi. Konut satışları hakkında da değerlendirme yapan Elmas, “15 Ocak’tan sonra satışlar yeniden hız kazandı. Sultanbeyli’deki yeni projemiz İdilia’nın yüzde 30’unu 1.5 ayda sattık” diye ifade etti.

Anadolu hamlesine Bursa’dan başlayacak
Altan Elmas, İzmir’in dışında Anadolu illerine açılma planları olduğunu ifade ederek, “Nüfusu yüksek olan illeri araştırıyoruz. Bu kapsamda Bursa’da yeni bir anlaşma yaptık. Konut ağırlıklı, ofis ve ticari alanların olduğu bir proje yapmak istiyoruz. Anadolu’ya açılma anlamında böyle bir hamle yaptık” diye konuştu.

AVM’lere yerli film katkısı
Altan Elmas, alışveriş merkezlerine giriş rakamlarının son dönemde arttığına dikkat çekerek, “Yerli sinema filmleri, kapı girişlerini de etkiledi. Düğün Dernek ve Recep İvedik gibi filmler sayesinde, AVM girişleri de yüzde 10 arttı” dedi.

Çamlıca’da ruhsat aldı
Hazırlığı süren diğer yatırımları hakkında da bilgi veren Altan Elmas, şunları söyledi:
Bayrampaşa-Eyüp-Fatih hattında yer alan Axis İstanbul’u Hayat Grubu’yla birlikte gerçekleştiriyoruz. 2015 sonunda bitecek projede, 60 bin metrekare kiralanabilir alan ve 27 bin metrekare de ofis alanımız bulunuyor. Axis İstanbul’un inşaatına başladık. İnşaatın başlamasıyla ofis satışları da ivme kazandı. Çamlıca’daki Exen İstanbul’un inşaatına bu yılın son çeyreğinde başlayacağız. Bu projemizin ruhsatını aldık. 36 bin metrekare kiralanabilir alanı olacak. Ayrıca 8 bin metrekare de ofis alanı yer alacak.”

İzmir’e karma proje yapıyor
Sur Yapı’nın planladığı son yatırım ise Hayat Grubu ve Torunlar GYO ile birlikte İzmir’de gerçekleştireceği karma projede yer alacak. Uzun bir süredir bekleyen projede ruhsat aşamasına gelindiğini anlatan Altan Elmas, “Proje, AVM, rezidans, otel ve izin alabilirsek marinadan oluşacak. AVM, 120 bin metrekare kiralanabilir alandan oluşacak. Nisan’da ruhsat aşamasını bitirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Emlak konut, 725 daire için 5 kat talep topladı

Geçtiğimiz yıl net kârı 1 milyar 185 milyon 914 bin TL’ye ulaşan Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İstanbul’daki modern mimarileri ve sosyal olanakları ile dikkat çeken projelerinde büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor.
Bu kapsamda Kamu İhale Kanunu ve Gelir Paylaşımı modeliyle hayata geçirdiği yedi ayrı projedeki son daireleri kurayla satışa çıkaran Emlak Konut, 5 kat talep aldı. Yapılan açıklamaya göre, 28 Şubat’ta son bulan başvurularda 725 daire için toplam 3 bin 727 kişi başvurdu.
Emlak Konut GYO, İstanbul’daki 7 ayrı projesindeki son kalan 725 daireyi kurayla satışa çıkarmak için 27 Ocak – 28 Şubat tarihleri arasında talep topladı. 96 ile 120 aya varan vadeler ile satışa çıkan daireler için 3 bin 727 kişi başvurdu. Satışa sunduğu dairelere toplamda 5 kat talep alan Emlak Konut, konutların kuralı satışlarını ise 8 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirecek.
En fazla başvuru Başakşehir’e
Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre en fazla başvuru Başakşehir Evleri’ne geldi. Buna göre, Emlak Konut Başakşehir Evleri’ne 2 bin 387, Bahçekent Emlak Konutları’na 586, Tuzla Emlak Konutları’na 158, Sultanbeyli Emlak Konutları’na 204, Spradon Quartz’a 18, My World Europe’a 17, 1stanbul projesine ise 357 kişi başvuruda bulundu.

‘Gösterilen ilgi bize olan güveni yansıttı’

Emlak Konut GYO’nun projelerine olan talebi değerlendiren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “725 konuta 3 bin 727 talep gelmesi bizim için olağan bir hal aldı. Daha önceki satışlarımızda da talep patlaması yaşanmıştı. Örneğin Kayaşehir’deki projemizde 1000 konut için 25 bin başvuru gelmişti” dedi.
Gelen taleplerin Emlak Konut’a ve ekonomiye olan güvenin bir ifadesi olduğunu dile getiren Murat Kurum, “Biz firma olarak geçen seneki hedeflerimizi yakaladık. Bu sene de bu doğrultuda ilerliyoruz. Bir yandan da ihalelerimiz devam ediyor” diye konuştu.
Satışa çıkan 7 projede en çok talebin Başakşehir Evleri’ne gelmesiyle ilgili de açıklama yapan Murat Kurum, “Türk insanı konut alırken yatırım amacı da güdüyor. Projenin lokasyonunu ve bölgenin gelişimini inceliyor. Bu kapsamda karma bir proje olan Başakşehir Evleri, modern bir yaşam alanı olarak karşılarına çıkıyor. Ayrıca bölgenin çevresi de hızla gelişmeye devam ediyor” diye belirtti.

Deniz manzaralı Nexus’un inşaatında 14’üncü kata ulaşıldı

Metsan İnşaat’ın, lansmanını Kasım ayında yaptığı Metsan Nexus projesinde otopark ve ticari birimlere ait katlar ile birlikte 14. kata ulaşıldı. Dünyaca ünlü Mimar Daniel Libeskind ile güç birliği yapılan karma projede yaşam 2015 yılı Aralık ayında başlayacak.
Deniz ve ada manzaralı 36 katlı iki bina ve ortasında 19 katlı dairesel kuleden oluşacak Metsan Nexus’ta kısa süre içerisinde otopark katları da dahil olmak üzere 14. kata ulaşıldı. İstanbul’un değeri en hızlı artan bölgesi Kartal’da hayata geçecek olan Metsan Nexus şehrin simge yapılarından biri olmaya aday gösteriliyor.
Metroyla direk bağlantılı
Studio Daniel Libeskind ve Metsan İnşaat tarafından projelendirilen Metsan Nexus’ta 430 konut bulunacak. Tüm etapları tamamlandığında, konut, rezidans gibi yaşam alanlarından alışveriş merkezi, ofis, otel ve parklardan oluşan büyük bir kompleks haline gelecek olan proje, Kadıköy-Kartal metrosunun Yakacık istasyonunda metro çıkışı ile direk bağlantılı konumlanıyor.
E-5 Karayolu’nun üzerinde yer alan Metsan Nexus, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15 dakika ve Caddebostan-Pendik Sahilyolu’na 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. Projenin altında mağaza, kafe ve restoranlardan oluşan meydan ve çok sayıdaki sosyal donatı bulunuyor.

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ı dönüştürmek için harekete geçti

Avusturya- Türk ortak işbirliği ile kurulan Nissa İnşaat, ilk projesi Nissa O2 Residence’tan sonra yönünü kentsel dönüşüm projelerine çevirdi. Bahçeşehir’de yükselen ve inşaatı büyük ölçüde tamamlanan O2 Residence’ı özel bir konseptle hayata geçiren firma, projenin satışlarında sona yaklaşınca kentsel dönüşüm projelerine sıcak bakmaya başladı.
Fenerbahçe ve Beşiktaş bölgelerinde kentsel dönüşüm kapsamında butik projeler yapmayı planlayan Nissa İnşaat, 2014 sonunda yatırımlarına hız kazandıracak. Kentsel dönüşüme önem verdiklerini söyleyen Nissa İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Turgut Demiroğlu, büyük alanda proje geliştirmek yerine 40 bin ile 100 bin metrekare arasındaki alanlarda proje geliştirmeyi tercih ettiklerini belirtti. Fenerbahçe ve Beşiktaş’taki hak sahipleriyle yaptıkları görüşmelerde sona yaklaştıklarının altını çizen Demiroğlu, “Bu iki bölgeye yeni yerler de dahil olabilir” dedi.

Yüzde 70’i satıldı

Bahçeşehir’de yükselen Nissa O2 Residence projesinde yaşamın Haziran 2014’de başlayacağını açıklayan Demiroğlu, “Dikey villa konseptiyle inşa ettiğimiz projede 37. katta bahçe ve balkonlu evler tasarladık. Her katta 2 daireye yer verdik. İnşaatın yüzde 95’ini tamamladık. 250 dairenin yüzde 70’ini sattık” diye konuştu.
Nissa O2 Residence’ta yatırım maliyetlerini 2 kata yakın arttırarak projeye farklı unsurlar kattıklarını vurgulayan Turgut Demiroğlu, 3.5 metre tavan yüksekliğinde cam uygulama kullandıklarını belirtti.

Yüzde 1 KDV’li projede ön satışlar başlayacak

Makro İnşaat & Akyapı Ortak Girişimi’nin Emlak Konut GYO ile gelir paylaşımı modeliyle Başakşehir’de hayata geçireceği Seyran Şehir projesi bu ay içinde ön satışa sunuluyor.
Seyran Şehir’in aile yaşamına uygun geniş daire seçenekleriyle dikkat çektiğini söyleyen Makro İnşaat&Akyapı Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Ercan Uyan, “Projede 2+1, 2,5+1, 3,5+1, 4,5+1 ve 5+1’den oluşan geniş daire seçenekleri bulunuyor. Seyran Şehir’de aile yaşamı teması ön planda tutuldu” dedi.
Projede 7 blokta toplam 220 daire yer alıyor. Konutlar yüzde 1 KDV avantajıyla satışa sunuluyor.

‘Ankaralılar artık büyük dairelere ilgi duyuyor’

Avrupa’da genelde arsa metrajları küçük olduğu için dairelerin de küçük yapıldığını kaydeden Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, arsa anlamında böyle bir sorunun bulunmadığıAnkara’da ise büyük ve ferah dairelerin daha çok talep gördüğünü ifade etti.
Yıldızhan, “Daire büyüdükçe içindeki malzemelerin kalitesi de artıyor. Büyük eve uygun ferah ürünler kullanılıyor. Avrupa’da ise fonksiyonel ama daha küçük malzemeler kullanılıyor” dedi.
Ankara’nın markalı projelerin başkenti haline geldiğini belirten Yıldızhan, “Konut alanlar şehir merkezinde bulunan klasik apartman dairelerinden çıkarak, lüks ve konforu bir arada sunan şehrin biraz daha dışındaki projelere yöneliyor” dedi.

Konutların teslimlerini kasım ayında yapacak

Bağcılar – Mahmutbey’de yer alan Double Park Residence’ta 1+1 dairelerin tamamı satıldı. Projede 1 adet 1+0, 2 adet 2+1 ve 1 adet 3+1 konutun satışı devam ediyor. Konutların alanları 43 ile 152 metrekare arasında değişiyor. Garanti Bankası ve Denizbank ile anlaşmalı olan Doublepark Residence, 184 daireden oluşuyor. 29 bin 362 metrekarelik arsa üzerine kurulan projede teslimler 2014 yılının Kasım ayında gerçekleştirilecek. Konutların yanı sıra 14 mağazanın yer aldığı proje Nanda Yapı tarafından hayata geçiriliyor.
Açık-kapalı yüzme havuzu, her daire için otopark alanı, fitness center, güvenlik, restoran ve sauna projenin sosyal donatıları arasında sıralanıyor.

‘Can kurtarmanın yolu hafif yapıdan geçiyor’

Büyük bölümü birinci derece deprem bölgesi içinde yer alan Türkiye’de, düzensiz yapılaşma ve düşük yapı kalitesi, can kayıplarının en büyük sebebi olarak görülüyor. Deprem Haftası nedeniyle yanlış bilinenlere dikkat çeken Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, “Dayanıklılık için binaların ağır malzemelerle inşa edilmesi gibi yanlış bir bilgi var, aksine can kurtarmanın yolu hafif yapılardan geçiyor” dedi.
Kentsel dönüşüm sürecinin büyük önem taşıdığını ifade eden Erel, “Depremleri incelediğimizde, düzensiz yapılaşmanın ve düşük yapı kalitesinin kötü sonuçlar doğurduğunu görebiliyoruz” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Hasan
23 Temmuz 2014 - 13:43

gf6khan DİNc7ER diyor ki:Serdar Bey ; İsim konusunda bf6lgeye yakınlığından dolayı bir şekilde İzmir’in en eski yerleşim yeri olan yeşilova bf6lgesinde yeraaln ve son df6nemde adı e7ok gee7meye başlayan yeşilova hf6yfcğfcnden faydalanılması taraftarıyım.Sonue7ta binaların taştan yapıldığını farzedersek;Taşlarla sembolize edilmiş hf6yfcklere kazaklar OBA derlermiş (kaynak;vikipedi).Ayrıca mezunu olduğunuz Bornova Anadolu lisesi (BAL) de aynı bf6lgede olduğu ie7in isim benzerliği nedeniyle OBA BORNOVA veya OBA YEŞİLOVA favori isimlerim.İyi gfcnler dilerim.

İlgili Terimler :