- Hoşgeldiniz

BABALAR GÜNÜ 15 Haziran 2014 Pazar günü

BABALAR GÜNÜ 15 Haziran 2014 Pazar günü sitemize 03 Haziran 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.627 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü ne zamandan beri kutlanıyor? Babalar Gününün önemi nedir? Babalar Günü nasıl kutlanmaya başladı? 2014 yılında Babalar Günü hangi güne denk geliyor? 2014 Babalar Günü ile ilgili tüm ayrıntılar bugun.com.tr’de…

Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü ne zamandan beri kutlanıyor? Babalar Gününün önemi nedir? Babalar Günü nasıl kutlanmaya başladı? 2014 yılında Babalar Günü hangi güne denk geliyor? Babalar Günü’nüz kutlu olsun. Babanızın Babalar Günü’nü kutlamak ve onu sevindirmek için en güzel ve en yeni Babalar Günü mesajlarını biraraya getirdik. 2014 Babalar Günü ile ilgili tüm ayrıntılar bugun.com.tr‘de…
babalar-günü
Babalar günü Nezaman kutlanır? Haziranın 3. Pazar günü.(15 Haziran Pazar)Babalar günü ilk olarak ABD de, John Bruce Dadd, tarafından çok sevdiği babasının ölümüne üzülmesi sonucu böyle önemli bir günün anneler günü gibi kutlanmasını istedi. Ardından kabul edildi ve ABD ve birçok Avrupa ülkesinde, her yıl babalar günü olarak kutlandı. Ülkemizde de babalar günü her yıl farklı coşkularla kutlanmakta.2014 senesinde de her sene olduğu gibi kutlanacak olan Babalar Günü 15 Haziran Pazar günü kutlanacaktır.Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar gününün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var. (Bu yıl 15 Haziran 2014 Pazar günü)Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü’nün Batı Virginia’da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia’da yaşayan John Dowdy’nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise, 1910 yılında Washington’daki John Bruce Dodd’un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart’a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.
Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd‘u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs’ına kadar sürmüş.
Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge’in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.
Katoliklerin Babalar Günü’ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19’unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80’li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarına denk gelen 19 Haziran’da kutlanıyor.
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Pili
28 Haziran 2014 - 00:13

Paşabahe7e’nin aldığım en ufak bir şeyi bile f6zenle paketleyip teilsm etmesi hep beğenimi kazanmıştır. Bu aslında biz mfcşterilerine verdiği değer, bizi memnun etme e7abası ki ben e7ok memnun oluyorum. Teşekkfcrler Paşabahe7e Cevapla

İlgili Terimler :