- Hoşgeldiniz

Başbakan Çanakkale’de konuştu.

Başbakan Çanakkale’de konuştu. sitemize 18 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.489 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale’de Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümünde konuşma yaptı. İşte Başbakan’ın konuşmasından satırbaşları;

Bugün bir kez daha tüm şehitlerimize fatihalarımızı dualarımızı yolluyoruz. 98 yıl önce Çanakkale’de mehmetçik kanıyla ve canıyla tarihte hiç bir zaman silinmeyecek büyük bir destan yazdı. Bu destanı fedakarlığıyla vatan ve millet sevgisiyle yazdı.

Ancak Mehmetçik Çanakkale destanını az önce küçük küçücük Mücahit’imizin okuduğu o Çanakkale şiirindeki inceliğiyle oradaki o grift heyecan dolu coşkuyla yazdı. Tüm dünyanın mazlumlarının dualarıyla o duaların verdiği güçle ilhamla yazdı.

1915 yılında Mehmetçik için hep birlikte dualar edildi. Saraybosna’nın TifliS’in Tunus’tun Kahire’Nin mihrapları önünde Mehmetçik için gözyaşları içinde dualar edildi. Mekke Medine Kudüs’te eller semaya açıldı. Gözlerden yaş dillerden dualar döküldü. Mehmetçik’in muzaffer olması için Allah’a yalvarıldı. İnsanlar mallarını canlarını dualarını Mehmetçik’imize gönderdiler. Çanakkale zafer boyutuyla olduğu kadar bu dua boyutuyla da oldukça önemlidir. bunun üzerinde düşünmek gerekir.

Bakınız… Çanakkale zaferi bir etnik kökenin bir ırkın kavmin zaferi değildir. Türkiye’nin Anadolu ve Trakya’nın olduğu kadar dünyadaki tüm kardeş milletlerin kardeş halkların yeryüzündeki tüm kardeşlerimizin zaferidir. Bu zafer karşısında İstanbul ne kadar sevindiyse Diyarbakır da o kadar sevinmiştir.

Bu muhteşem kahramanlık karşısında İzmir ne kadar iftihar ettiyse Beyrut ta o kadar iftihar etmiştir. Bu kahramanlık Van’ın Batman’ın yüreğine ne kadar ferahlık verdiyse Şam’ın yüreğine de o kadar ferahlık vermiştir.

Bu yılın Ocak ayında Senegal’e gittim. Bugün uçakla 4 saatle gidilen Senegal’den 1915’te gemilerle buraya asker taşıdılar. Senegal halkı tamamına yakını müslüman. Onlara sizi müslümanların yanında müslümanların safında savaşmaya götürüyoruz dediler. Kandırarak aldatarak buralara Çanakkale sırtlarına getirdiler. Senegalli askerler köylerinden şehirlerinden gemilerle Çanakkale’ye gelirken Osmanlı Devletini savunacaklarını zannediyorlardı. Ancak Çanakkale’de cepheye geldiklerinde düşman sandıkları tarafta bizim tarafımızda okunan ezan sesini duydular. Kandırıldıklarını anladılar. Sİlahlarını bıraktılar. Osmanlı’ya karşı savaşmayız, müslüman kardeşlerimize karşı savaşamayız dediler. Senegallilerin ellerinden silahları aldılar. Onları geri çektiler. Sonra da memleketlerine geri gönderdiler.

Çanakkale zaferi bunun için önemlidir. ASlında bu sadece Mehmetçik’in değil, tüm dünya mazlumlarının zaferidir. Çanakkale bizim nasıl bir millet olduğumuzu bir ve beraber olduğumuzu kardeş olduğumuzu bize tekrar tekrar anlatan muhteşem bir destandır.

Bizim millet anlayışımızın milliyet anlayışımızın milliyetçilik anlayışımızın çerçevesi sınırları Çanakkale’de çizilmiştir. Gittiğim her yerde buradaki destanımızı anlatıyorum.

10 yıl öncesine kadar şehitliklerimize yılda 200 bin 250 bin ziyaretçi geliyordu. Şimdi bu rakam 2,5 milyona çıktı. Her yönüyle şehitliğimizin şanına yakışır düzenlemeler getirdik. Bu rakam milyonlara ulaşacaktır.

Bunlar bizim millet olarak kimliğimizdir. Burada tarihin akışını değiştirecek bir destan yazılırken bizim millet ve miliyet anlayışımızın adeta manifestosu yazılmıştır. Ben istiyorum ki bütün Türkiye genciyle yaşlsıyla gelsinler Çanakkale şehitliğini ziyaret etsinler. O mezar taşlarında yazan isimleri orada yazan şehirleri okusunlar. Ben istiyorumki sadece Türkiye değil Balkanların Afrika’nın gençleri çocukları da gelsinler. Onlar da burada dedelerini bulsun dedelerini tanısınlar. İstanbullu’nun yanında Diyarbakır’lı var. Bingöllü’nün yanında Rizeli var. Batmanlı’nın yanında Aydınlı var. 81 vilayet işte bugün olduğu gibi ilçeleriyle köyleriyle anapartalarda kanlı sırtta tek bir millet haline gelmiş, aynı mezar içinde birbirine kardeş olmuştur.

Sadece 81 vilayet değil. O mezar taşlarında Bağdat var, Kudüs var. Bakü var, Saraybosna Üsküp var. Gazze var, Batum var. Biz Gazze’yle Ramallah’la Kudüs’le yakından ilgileniyoruz. Çünkü şehitliklerde o şehirlerden gelmiş askerlerin mezarları var. Biz Halep’le İdlib’le Şam’la yakından ilgileniyoruz çünkü Çanakkale şehitliğinde onların dedelerinin mezarları var.

Çanakkale’yi anlayamayan Türkiye’yi asla anlayamaz. sabah.com.tr/Gundem/2013/03/18/basbakan-canakkalede-konusuyor

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :