- Hoşgeldiniz

Dondurulmuş unlu mamullerimize Irak’ tan talep var

Dondurulmuş unlu mamullerimize Irak’ tan talep var sitemize 22 Nisan 2016 tarihinde eklenmiş ve 1.495 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

Irak, dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulmuş bir devlettir. Bugün Irak, Orta Doğu’da yer alan stratejik mevkisiyle, sahip olduğu petrol rezervleri ile Körfez’in önemli ülkelerinden biri durumundadır.

Petrol, doğalgaz, fosfat ve sülfür Irak’ın başlıca doğal kaynaklarıdır. Petrol, Irak ekonomisinin dayandığı temel sektördür. Ham petrol ihracatı milli gelirin % 60’ını, kamu gelirlerinin ise yaklaşık % 90’ını oluşturmaktadır.
Irak’ın  ithalat yaptığı ülkelerin başında; Türkiye, İran, Çin ve ABD  gelmektedir.

Türkiye ile Irak arasında derin ticari ve ekonomik ilişkiler mevcuttur. 2011 yılında ihracat pazarlarımız arasında Almanya’nın ardında ikinci sıraya yükselmiştir. Irak’a gerçekleştirilen ihracat 2013 yılında yaklaşık 12 milyar dolarla en yüksek seviyesine ulaşmıştır. 2015 yılında da gerilemeye devam eden Irak’a ihracatımız 8,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. İhracat pazarlarımız arasında ikinci sıradan İngiltere’nin arkasında üçüncü sıraya gerilemiştir.

2015 yılında Türkiye’nin Irak’a ihraç ettiği belli başlı ürünler; mücevherat, buğday unu, ayçiçeği yağı, mobilya, demir-çelik çubuklar, tavuk eti, bisküvi, izole kablo ve teller, yumurta, demir-çelikten inşaat ve aksamı, hijyenik havlu ve bebek bezleri, turunçgiller, demir-çelik boru ve profil, dokunmuş halı, hazır giyim, plastik boru, plastik ambalaj malzemeleri, çikolatalı mamuller, domates, inşaata elverişli işlenmiş taşlar, buzdolabı, deterjan, inşaat malzemeleri ve margarindir.

Türkiye Irak’tan en çok altın, petrol yağları ve plastik hurda ithal etmektedir.

Iraklı firma  kafeterya ve restoranlarda kullanılmak üzere Türkiye’den dondurulmuş ekmek ve unlu mamuller ithal etmek istediklerini beyan etmektedir.

Iraklı firma ile aşağıdaki linkten iletişime geçebilirsiniz.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :