- Hoşgeldiniz

En verimli yarıyıl tatil önerileri

En verimli yarıyıl tatil önerileri sitemize 26 Ocak 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.577 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sömestr tatili dün başladı ve 10 Şubat 2013 Pazar günü sona erecek.

Bu tatil esnasında çocuğunuzun verimli ve eğlenceli zaman geçirmesini istemez misiniz?
NİL GÖRKEM GÜN Uzun süren bir eğitim ve öğretim yılının yarısını geride bıraktık. Şimdi çocuklar bir yandan dinlenecek bir yandan da zamanlarını iyi değerlendirecek. Peki neler yapılmalı; aile olarak çocuğunuzun bu yarıyıl tatilini nasıl verimli kılmalısınız? Sizin için yarıyıl tatili için yapabileceğiniz uygun aktivite seçenekleri önereceğiz. Bunun yanı sıra Klinik psikolog – Aile terapisti Armağan Pınar Adanar da size çok faydası dokunacak bilgiler aktardı…

* SANATSIZ BIRAKMAYIN
Sanat ruhu yenilirken; bilinci de geliştirir ve farklı düşünme biçimleri aşılar. O yüzden bu tatilde çocuğunuzun sanatla iç içe olması için imkan yaratın. Resim ya da tiyatro kursları, bu durum için çok ideal olacaktır. İzmir’de de bu imkanı sağlayan sayısız kurs bulunuyor.

* SERGİLERE GÖTÜRÜN
Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta dünyanın en önemli ressamları arasında yer alan Salvador Dali’nin sergisi İzmirliler ile buluştu. Siz de çocuğunuzla birlikte bu sergiyi gezebilirsiniz; böylece de birlikte güzel bir aktiviteye imza atmış olursunuz.

* LEZZETLER YARATIN
Yemek yapmak iyi bir dinlendirici terapi sunarken; çocuğunuzla birlikte yeni lezzetler keşfetmenin de keyifini çıkarmanıza olanak sağlıyor. İzmir’de son dönemde çok sayıda yemek kursu veren yerler açııldı. Bu mekanlarda çocuğunuzla birlikte siz de yeni lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Hatta evinizde öğrendiğiniz bilgileri yine çocuğunuzla deneyimlemeniz elinizde.

* ATLARLA ÖZGÜRLÜĞÜ TADIN
Uzmanlar her zaman atların insan psikolojisinde önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor. Özellikle de büyüme çağındaki çocuklar için ata binmek çok farklı bir deneyim olacaktır. İzmir ve çevresinde bulunan at çiftlikleri size bu etkinlik için imkan sunuyor.

* RİTMİ YAKALAYIN
İyi bir müzik her zaman en sıkılılan anda insanın yardımına koşar. Kuşkusuz ki; müziksiz bir hayat düşünülemez. Hadi çocuğunuzu müzik dünyasının başrolünü üstlenen ritim kursuna yazdırın. Böylece hayatın ritmini öğrendiği bilgiler doğrultusunda yakalamasına yardımcı olacaksınız.

* MÜZELERE GİDİN
Yarıyıl tatili geziler için çok uygun bir zaman. Ama bu gezilere biraz da bilgiler ekleyebilirsiniz. Nasıl mı? İzmir ve çevresinde yer alan müzelere götürerek… Unutmayın, müzeler eski dönemlere tanıklık ederken; o yılları tekrar yaşatır. Farklı kültürleri tanımaya yardımcı olur. Farklılık istiyorsanız da şehrin merkezinde yer alan Mask Müzesi’ne götürebilirsiniz. Çünkü burada mask atölyeleri de bulunuyor. Ve atölyede mask yapımı öğretiliyor.

Karın keyfini çıkarın
Malum kış ayını doyasıya yaşadığımız ayların içindeyiz. İzmir kar açısından biraz kısır bir il olsa da Ege Bölgesi bu imkanı size sunuyor. Gideceğiniz kayak tesislerinde gününüzü keyifli geçirmeniz mümkün. Hem böylece çocuğunuza bu tatilde sporla da iç içe olmasını sağlayabilirsiniz.

Birlikte plan yapın

Psikolog Armağan Pınar Adanar
Klinik psikolog/ Aile terapisti

Yarıyıl tatili geldi. Öğrenciler bu sene çok çalıştılar, çok yoruldular. Ve uzun bir tatilleri de olmadı ne yazık ki. Yarıyıl tatili öğrenciler açısından baktığımızda keyif demek, heyecan demek, hoplayıp, zıplamak, eğlenmek, televizyon izlemek, geç saatlerde uyumak demek. Veliler ise çocuklarının yarıyıl tatilinde düzenlerinin bozulmasından genelde rahatsız olabiliyorlar. Eğer çocuklarının düzenleri biraz bozulursa ikinci döneminin başında okula dönerken çocukların bu defa okula uyum sağlamada sıkıntı yaşayacaklarını düşünüyorlar. Ve bu nedenle zaman zaman bu durumla başa çıkamamaktan endişe edebiliyorlar. Aslında veliler çok da haksız sayılmazlar. Çocuklara yarıyıl tatilinde boş zamanı verimli kullanmayı öğretmek gerekiyor. Boş zamandan kasıt; ders çalışmadıkları, okula gitmedikleri saatlerde neler yaparak o saatleri verimli geçirebileceklerini anlatmalarını ve bu yönde çocukla beraber bir plan yapmalarını öneriyorum. Çünkü boş zaman diye bir kavram yoktur; zaman değerlidir ve çocuklarımıza da bu bilinci vermeliyiz. Anne ve babaların görevi çocuklarına rehberlik etmek ve onları yaşama hazırlamaktır.

NELER YAPILABİLİR?
Peki bunu ebeveynler nasıl yapabilirler? Hepimiz biliyoruz ki spor; bir disiplindir. Ve çocuğa da bedenini ve ruhsal dünyasını disipline etmeyi öğretir. Çocuğunuzu yaşına uygun bir spor dalına başlatabilirsiniz. Jimnastik, tekvando, basketbol, yüzme gibi. Ve böylece spora başlayan çocuğunuz hem düzenli olarak spor yapabilir hem de spor sırasında seratonin hormonu salgılanır ve bu hormon kişinin mutlu olmasını, zinde kalmasını sağlar. Bir insan düzenli olarak spor yaparsa ki bu bir öğrenci ise spor sonrasında ders çalışma verimliliği yani konsantrasyonu artar ve endişe miktarı azalır. Kısaca çocuk hem eğlenecek hem de boş zamanı verimli bir şekilde kullanacaktır.
Yine dans etmek, müzikle uğraşmak da öğrenciler için boş zamanlarında yapabilecekleri hem keyif veren hem de kendilerine olan güveni arttıran güzel bir etkinliktir. Bu arada tatilde tiyatroya gitmek, etkinliklere katılmak da öğrenciler için keyifli bir etkinlik olacaktır.
Öte yandan ailelerden sıklıkla duyduğum çocuğumuz kitap okumuyor sıkıntısıdır. Bir çocuğun kitap okuması için aile bireylerinin de kitap okuyarak çocuğa örnek olmaları gerekir. Tatilde aile bireyleri kitap okuma saatleri düzenleyebilir. Ve böylece çocuk da aile bireylerine katılabilir. Bütün gün televizyon karşısında, internet karşısında asosyalleşmektense arkadaşlarıyla birlikte etkinliklere katılabilir.
Özellikle matematiğe eğilmek gerektiğini düşünüyorum. Öğrenciler her gün 1 saat ayırarak matematik dersinin geçen dönem konularını şöyle bir tekrar edebilir. Yine çocukların sıkıntısı olan derslerde sakin, soğukkanlı, çabuk öfkelenivermeyen aile bireyi çocuğa ders tekrarı yaptırabilir. Yani çocuğun hem ders çalışması hem de eğlenmesi yarıyıl tatilinin verimli geçmesini sağlayacaktır. Bütün öğrencilere verimli bir yarı yıl tatili diliyorum.

Karneden zayıfsa, çözüme odaklanın
Çocuklarınıza karnedeki zayıf notları için öfkelenmeden önce şunu belirtmeliyim ki; karne hayattaki başarıyı değil zayıf olan dersindeki başarısızlığı göstermektedir. Eğer bir çocuğun sosyali 2 gelmiş ise bu o çocuk sosyalden başarısız olduğu anlamına gelir ki bu durumda ailece oturup çocuğunuza sosyal dersinde nasıl yardımcı olacağınızı düşünmenizi öneririm. Bazı ebeveynler; çocuk bir dersten zayıf aldığında, “sanki o çocuk üniversite sınavında doğru düzgün bir yer kazanamayacak, ileride sefil olacakmış, hiçbir iş yapamayacakmış” gibi elde olmadan bir vesvese girdabına kendilerini sokuyorlar. Oysa bu çok da doru değil. Evet haklılar çocuk karnede bazı dersleri zayıf getirmiş olabilir bu durumda yapılması gereken nedenlerine bakmak ve çocuğa bu problemde belli ki yardıma ihtiyacı var yardımcı olmak. Karnesinde zayıf not gelen bir çocuk zaten o dersten veya derslerden başarısız olduğunu biliyor bir de çevredekiler çocuğa; “sen yetersizsin, sen başarısızsın” duygusunu yaşattıklarında bu defa çocuk tamamen zayıf aldığı dersten uzaklaşır. Neden mi? Çünkü kimse kendisini kötü hissettiği bir duruma devam etmek istemez de ondan. O halde bu noktada yapılması gereken etkin problem çözme tekniklerini devreye sokmaktır. Belki çocuğunuzda öğrenme ile ilgili bir sorun vardır, belki çocuğunuzun ruhsal durumu iyi değildir; bir depresyon bir kaygı bozukluğu gelişmiştir ya da dikkat eksikliği vardır. Kısaca çocuğunuzu acımasızca eleştirmeden önce başarısızlığın nedenlerini bulmak için bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
Oscar
01 Ağustos 2014 - 08:47

7-14-12 ‘ın cevabı: Kapasitif ekran parmak ile klualnıma uygundur. iPad 3, motorola xoom, samsung galaxy tab gibi tabletler klualnır.Resistive ekran kalem ile klualnıma uygundur, nispeten fiyatları daha ucuzdur, ancak bu kf6tfc olduğu anlamına gelmez.Capasitive ekranlarda elyazısı ile yazmanız e7ok zordur, akseasur olarak f6zel satılan dokunmatik ekran kalemleri ile dahi zordur yazılar e7ok kalın ve şekilsiz e7ıkar. Resistive bu ae7ıdan daha hassastır. İnce ve tam yazdığınınz gibi algılayabilir. Ancak resistive ekran kapasitif ekranın aksine parmak ile klualnıma uygun değildir, takılmalar kasmalar yaşanabilir.Resistive ekran basıne7 ile e7alışır bu sebeple dokunmatik ekran kalemi ile klualnımı mfcmkfcndfcr.Resistive ekran parmak ile klualnıma uygun olmasa da, parmakla da idare eder sonue7lar verir. d6rneğin dfcnyanın en bfcyfck telefon fcreticilerinden nokia resistive ekran klualnmaktadır. Belki bu yazıdan sonra capasitive ekranlı modelleri de e7ıkabilir, ancak şu an yok. Tabi şu da var, fcst model kaliteli dokunmatik ekranların hepsi kapasitiftir.SONUc7: Capacitive ekranların fiyatlarının dfcşmesi ile birlikte artık kapasitif ekran f6nerebileceğimizi dfcşfcnfcyoruz. Eskiden 600-700 liradan ucuz tabletlerde bulunmayan bu ekran tfcrfc, sadece iPad 3, Samsung Galaxy Tab, Motorola Xoom gibi pahalı tabletlerde vardı. dcretici sayısının artması ve rekabet ile kapasitif ekran fiyatları dfcştfc illa iPad 3′deki gibi bir ekran olsun diyenler bile astronomik rakamlarda para f6demeden bu tabletlere artık ulaşabilir. Bu cevap size yardımcı oldu mu?

İlgili Terimler :