- Hoşgeldiniz

Kıyafetinize anlam katın.

Kıyafetinize anlam katın. sitemize 24 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.455 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Her zaman söyleriz ‘aksesuvar, stilin en önemli tamamlayıcısıdır’ diye. Olayımız aksesuvarı basite indirgemek değil. Çünkü sadece sizi anlatan aksesuvarlarla kendinize has bir stil yaratabilirsiniz

ITIR GÜL ARAYICI
Stil DanışmanıBir kadın için aksesuar çok şey demek. Biraz fazla iddialı oldu belki ama kişi kendinden bilir hesabı, mantığıyla konuşunca yol ilk cümleye dönüyor. Her çantamın içinde an az üç yüzük, bir bilezik, iki kolye çıktığını da düşünürsek ne demek istediğim anlaşılmıştır sanırım.
Aksesuvar derken, ayakkabı ve çantalardan bahsetmiyorum bu sefer. Yüzük, küpe, kolye bilezik vs… konumuz.
Hadi bakalım söyleyin bana yatak odanızda kaç tane aksesuvar kutusu var ? Ya da aksesuvar çekmecesi. Ben söyleyeyim, 6’lı bir şifonyerimin ön kısmı silme kolyeler, küpeler, bilezikler ve yüzüklerle dolu.
En çok da yüzük ve bilezik.
Çeşit çeşit, oradan buradan alınma… Unuttuğum, bir tanesini ararken ‘aa bu da varmış, güzelmiş’ dediğim, bir dolu takı. Tabii sadece tak takıştır olayı değil, dolabın bir bölümü şapka, iki bölümü şal. Bunların hepsi de aksesuvar sıfatında.
TASARIM HARİKALARI
Her zaman söyleriz aksesuvar, stilin en önemli tamamlayıcısıdır diye. Olayımız aksesuvarı basite indirgemek değil. Giydiklerimize anlam katmak. Çünkü sadece seçilen bir şapka ya da kolye ile özel bir stil yaratmak mümkün.
Örnek mi istiyorsunuz, moda haftalarının ilgi ile takip edilen ismi Taylor Tomasi Hill’i izlemek yeter. Giyim stilini aksesuvarların yönettiği kendine has bir stili var.
Sadece o değil tabii, Vogue Nippon editörlerinden Anna Della Rosso da gösterişli aksesuvarları ile gözetleme kulesinde. Bu iddialı ‘fashionista’, aksesuvarlara verdiği önem sayesinde geçtiğimiz yıl büyük bir fast fashion marka ile ortaklaşa aksesuvar koleksiyonu hazırladı ve yok sattı. Stilin detaylarda olduğunun en güzel kanıtı işte aksesuvarlar. Şimdi biraz da 2012’in 2013’e devrettiği kışlık aksesuvarlarda öne çıkan parçalarını konuşalım. Ne dersiniz?

İri iri kolyeler
Moda haftaları bizler için her zaman bir ilham kaynağıdır. Fotoğrafçıların deklaşörü, davetlilerin bileziklerini, yüzüklerini, küpelerini, kolyelerindedir. Bizse o karelere bakar, ilham alırız. Şimdi bu ilham aldığımız bir stil iri Kaşıkcı elması tarzında imitasyon kolyeler. Bu tarz kolyeleri sıradan üstlerin üzerine takmak da bir süredir sokak modasında trend olmuş durumda. Düz t-shirtler veya bol kazakların üzerinde kendilerine önemli bir yer aramaktalar.

Kat kat bilezikler
Bir süredir deri bileklikler, bileziklerin yerini almış durumda aslında. Sadece deri değil tabii, ip bilekliklerde çok sevilerek kullanılıyor bir çok genç kız tarafından. Ama asıl patlamayı kalın bilezikler yapacak. Hem de bir tane değil, üç, dört tane üst üste takarak. Tabii çift kolda da bilezik olmalı demeye gerek yok sanırım.

Sıra sıra yüzüler
Bütün parmaklara iri, küçük, kısaca çeşitli yüzük takmak da ayrı bir öne çıkan detay bu sezon. Kullanımı belki biraz zor olsa da sıralanan yüzükler önemli bir akım. Siz siz olun parmaklarınızı donatmadan sokağa çıkmayın….

Nostaljik şapkalar
Kafama şapka, bandana, bant gibi muhtelif şeyler takmayı seven biri olarak, şapkanın stil oluşturmada önemli bir katkı payı var. Ama adiyet duygusu olaraktan. Aksi takdirde eğreti duran, emanet bir aksesuvar havasından kurtulamaz. Her türlü şapka ve bere kişiye yakışarak, bana kimse bakmıyor edasından uzak kullanılmalı der Louis Vuitton’nun torba şeklindeki şapkalarına selam çakarım.
60’lı yılların düz kesimlerini 90’ların grunge ruhu ile yorumlayan Marc Jacobs iş aksesuvara koleksiyona gelince daha da eski zamanlara gidiyor ve 1800’lerin şapkalarını kendine göre yorumluyor. Burberry ise kasketleri kadına ne kadar yakıştığını tekrar hatırlatıyor. Hermes, iknaların şapkalarını panço veya bol pileli pantolonla giydiriyor.

Sallantılı küpeler
Dolce & Gabbanna, kökleri Sicilya’ya döndüğünden beri Sicilyalı kadınlardan esinlendikleri koleksiyonları ile el emeğinin, yerel desenlerin dibine vuruyor. Ve bundan da küpelerde nasibini alıyor. Özellikle sallantılı, büyük taşlı küpeler, Sicilya esintili koleksiyonun iddialı parçalarından biri oluyor.

İnce fikir yakalar
2012’den 2013 kışına devredenen önemli aksesuvar olayı dekoratif yakalar. Dantel, metalik, taşlı, bocuklu, pullu ya da incili, düz, kürk gibi farklı metaryallerden oluşan çeşitli yakalar, giysilerin en önemli detayı olmuş durumda kış koleksiyonlarında. Bebe yakalı bir hırkanız mı var, üzerine çiçek işlemeli bir yaka takın, incecik hırkanız romantizm koksun. Ya da Derek Lam gibi siyah beyaz iki renkli yakasız bir kazağı siyah gömlek yaka ile tamamlayın, hava katın.
Ya da derin v yakalı üstleri kolye yerine metalik, işlemeli ya da kontarst renklerdeki yakalarla kullanın. Ama mutlaka ten gözüksün. Cacharel gibi. Benim en sevdiklerim ise Chanel’in metalik detaylı yakaları, Rodarte’nin dantelleri ve Antonio Marras’ın ikisini üst üste taktığı kravat misali pachwork yakaları.

Zarif saç tokaları
Herşey Dolce &Gabbanna’nın Sicilyalı kadınları ile başladı. Kendi köylerindeki kadınları koleksiyonlarına resmederken, işlemeli elbiseleri incili taçlarla şekillendirdiler. Sonra Rodarte çıktı saçlara yıldızlar kondurdu adeta saçlara gerdanlık takmış gibi. Chanel ise iri taşlı gösterişli kolyeleri saçlara monte etti Hintli kadınlar gibi.
Yakalardan sonra kış sezonun belki de önümüzdeki sezonların ikinci büyük aksesuvar olayıdır saçlara takılan kolyeler, gerdanlıklar, taşlar, inciler….

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :