- Hoşgeldiniz

Kredi kartları tasarısı Meclis Başkanlığı`na sunuldu

Kredi kartları tasarısı Meclis Başkanlığı`na sunuldu sitemize 26 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.261 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

images meslis

ANKARA -ANKA- Yaklaşık 900 bin kişiye “düşük faizle” kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırma imkanı veren Kredi Kartları Yasa Tasarısı, kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını karşılayıp, yüksek faiz vermek zorunda kalan tüketici için “umut” olmadı. Nisan sonu itibariyle 34 milyar TL’yi bulan kredi kartı harcamalarının içinde temerrüde düşen 3.4 milyar TL’lik kredi kartı borçlarına yönelik yeniden yapılandırma yeni düzenleme, kredi kartı borcunun asgari limitini ödeyen yüzde 35’lik dilimi görmezden geldi.
TBMM’de görüşülen Kredi Kartları Yasa Tasarısı, yaklaşık 900 bin kişiye “düşük faizle” temerrüde düşen kredi kartı borçlarını yeniden yapılandırma imkanı verirken, kredi kartı borcunun asgari ödeme limiti çerçevesinde ödeyip, yüksek faiz ödemek zorunda kalanlar için umut ışığı olmadı. Nisan sonu itibariyle 34 milyar TL’yi bulan kredi kartı harcamalarının içinde temerrüde düşen 3.4 milyar TL’lik kredi kartı borçlarına yönelik avantajlar getiren yeni düzenlemede, 31 Mayıs 2009 tarihine kadar geçen sürede makul bir artış uygulanarak, ödemeye esas borç tutarı hesaplanması öngörülürken, kredi kartı borcunun asgari limitini ödeyip, yüksek faiz ödemeyi göze alan yüzde 35’lik kesimi görmezden gelindi.

-KREDİ KARTINA ASGARİ ÖDEME YAPANLAR YÜZDE 35’İ OLUŞTURUYOR-

Nisan sonu itibariyle kredi kartı kullanımının büyüklüğü 34 milyar TL iken, bunun 11 milyar 800 TL’lik bölümünü asgari ödemesini yapıp, faiz ödeyen kesim oluşturdu. Bu rakam, kredi kartı kullananların, yüzde 35’inin asgari ödeme yaptığını ortaya koydu.

-TAKİBE DÜŞEN KREDİ KARTINDA BÜYÜK ARTIŞ-

Kredi kartları borçları son dönemlerde diğer kredilere göre daha hızlı arttı. 29 Mayıs itibariyle tüketici 118.7 milyar TL bireysel kredi kullanırken, bunu 34 milyar TL’lik kısmını kredi kartları kullanımı oluşturdu. Bireysel krediler içinde 6.2 milyar TL takibe düşerken, takibe düşen kredi kartı kullanımı 3.3 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Özellikle son 1.5 yılda takibe düşen kredi kartı oranında artış yaşandığı gözlendi. 2007 yılı sonu itibariyle yüzde 6.34 olan kredi kartlarının takibe düşme oranı, Eylül 2008’de yüzde 5.84’e, Aralık 2008’de 6.52’ye çıktı. 2009 yılı itibariyle Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bu oran sırasıyla 7.18, 7.85, 8.47, 8.95, Mayıs 9.04 oldu.

-ASGARİ ÖDEMEDE KART SAHİPLERİ GRUPLAMASINA GİDİLECEK-

ANKA, Kredi Kartları Yasa Tasarısı’nın detaylarında tüketiciyi ilgilendiren ayrıntıları derledi. Buna göre, yeni kredi kartı düzenlemesi, BDDK’ye kart hamili gruplarının asgari ödeme oranını farklılaştırma yetkisi getirdi. Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası’nın olumlu görüşünü alan BDDK, asgari ödemede tutarını yüzde otuza kadar artırmaya veya yüzde ona kadar azaltmaya yetkili olacak. Asgari ödeme yapan kart hamilinin borç miktarı arttıkça, banka asgari ödeme miktarını yüzde 30’a kadar düşürebilme yetkisine sahip olurken, borç miktarının alt seviyelerde gerçekleştiği durumlarda yüzde 10’a kadar inecek. Bu uygulamayla kredi kartı kullanıcısına bir ölçüde “harcamalarına dikkat et” uyarısı yapılacak.

-KREDİ KARTI KULLANIM ÜCRETLERİ HER YIL ARTACAK-

Kredi kartı kullanımını ücretleri her yıl ÜFE’ye göre artacak. Kredi kartı kullanım bedeli uygulanıp uygulanmayacağını ilişkin belirsizliği gidermek için kredi kartıyla ilgili düzenlemede sınırlar çizilirken, her yıl kredi kartı kullanım ücretlerinin artışının da ÜFE oranında yapılması öngörüldü.

-BİN 200 TL OLAN AVUKATLIK ÜCRETİ 300 TL’YE İNECEK-

Ödeme planı imzalayan kredi kartı borçluları, yeni düzenlemeyle icra takibine konu olan takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi kanuni vekalet ücretinin yüzde 25’ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeme hakkına sahip olacak. Böylece tüketici, bin 200 TL olan avukatlık ücretinin yalnızca 300 TL’sini ödeyecek.

-ÖDEMELERİN GECİKMESİNDE UYGULAMA ESNEKLEŞTİRİLECEK-

Yeni düzenleme, yeniden yapılandırılan borçların ödenmesinde yaşanan gecikmelerde esnek bir uygulama öngörüyor. Daha önce kredi kartlarıyla ilgili düzenlemede, ödemenin gecikmesi halinde düzenlemenin getirdiği hakların kaldırılması katı bir şekilde yer alırken, yeni düzenlemede bu nokta esnetiliyor. Bankalara 6 aylık vadede dahil olmak üzere kabul edilen taksit planına göre bir yıl içerisinde taksitlerden herhangi birinin vade tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmemesi halinde yeni düzenlemenin getirdiği haklar ilgili kart çıkaran kuruluşça ya da varlık yönetimi şirketince ortadan kaldırılabileceği ifade edilerek, bankalara esneklik sağlanıyor.

Netgazete 26 Şubat 2013

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :