- Hoşgeldiniz

Strese karşı ‘ceviz’ tüketin

Strese karşı ‘ceviz’ tüketin sitemize 15 Kasım 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.313 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yağ, protein ve vitamin yönünden zengin ceviz tüketiminin, stresi azalttığı belirtildi. 

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan  Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cevizin asırlar önce krallara ikram  edilen çok kıymetli ürünlerin başında geldiğini söyledi.
Cevizin çok faydalı bir yemiş olduğunu anlatan Karadeniz, cevizin  çerezlik dışında günlük de tüketilmesini önerdi.
Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar için de oldukça faydalı cevizin  taze tüketilmesini aktaran Karadeniz, şöyle konuştu: “Ceviz, içerdiği yağ oranı, vitamin ve proteiniyle özel bir meyvedir.  Cevizin kabuğu kırıldığında içinin beyne benzediği görülür. Dolayısıyla yapılan klinik araştırmalarda cevizin insan beyninde çok önemli bir eksikliği giderdiği  tespit edilmiştir. Omega 3 bakımından özellikle beyne ve kalp damar  hastalıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Ceviz aynı zamanda bir Diyet  meyvesidir.”
Cevizin hem yumuşaklığı hem de özel aromasıyla tatlı ve baklavalarda  tercih edilen bir meyve olduğuna değinen Karadeniz, “Çerezlik olarak da ifade  edilmektedir ancak biz artık cevizin temel gıda maddesi olduğunu söyleyebiliriz.  Aynı zamanda endüstriyel bir ürün. O nedenle ceviz her an, her gün tüketilmesi  gereken bir meyve olarak tanımlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Çocukların beyin gelişimine katkı sağlıyor” 
Cevizin yaşlıların tüketmeleri durumunda unutkanlığı azalttığını,  çocuklarda ise beyin gelişimine katkı sağladığını belirten Karadeniz, “Cevizin  taze olarak tüketilmesini öneriyoruz, kabuğunun kırılmasından sonra uzun süre  raflarda bekletilmemesi gerekir. Kabuklu olarak saklanıp günlük taze tüketilmeli”  dedi.
“Stresi azaltıyor, aileye huzur getiriyor” 
Prof. Dr. Karadeniz, cevizin içeriğinin zengin olması nedeniyle  tüketenlerin stresini azalttığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Cevizin içerdiği bileşenler sayesinde insanları stresten  uzaklaştırdığı, ailede huzuru getirdiği ve kavgaları azalttığını bilmekteyiz. Bu,  Amerikan bilim adamları tarafından da tespit edilmiştir. Bunların yanında cevizin  suyunun içilmesi durumda ise kolesterolü düşürdüğü ve şekeri dengelediği  bilinmekte. O nedenle ceviz günlük mutlaka tüketilmesi gereken faydalı meyve  türlerinin başında gelmektedir. Yaşlı, genç ve çocuk demeden herkese ceviz  tüketmelerini öneriyoruz.”
strese-karsi-ceviz
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :