- Hoşgeldiniz

Yeni AVM Yasasına Sektörden Yetmez Ama Evet’

Yeni AVM Yasasına Sektörden Yetmez Ama Evet’ sitemize 27 Ağustos 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.137 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Gümrük ve Ticaret Bakanı, yeni Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nda alışveriş merkezlerinde köklü değişikliklerin hayata geçirileceğini açıkladı.

Bakan Yazıcı,nın yeni kanun tasarısıyla ilgili açıklaması sektör temsilcilerinden destek gördü.

Bakan Yazıcı, 28 maddelik yeni kanun tasarısıyla AVM’lerde ortak kullanım alanları oluşturacağını bildirdi. Tasarıya göre, AVM’lerde acil tıbbi müdahale ünitesi, ibadet yeri, Bebek bakım odası, çocuk oyun alanı gibi alanların oluşturulması zorunlu hale getirilecek.

Hazırlanan kanun tasarısı 36 AVM’ye sahip Ankaralı sektör temsilcilerinden büyük destek görürken, tasarının yasalaşması durumunda ‘alışveriş merkezi’ kavramının hukuki bir niteliğe kavuşacağı ve kavram kargaşasının ortadan kaldırılacağı bildirildi.

Alışveriş merkezinden öte ‘yaşam merkezi’ olma hedefiyle yola çıkan ve sunduğu hizmetler, düzenlediği etkinlikler ve fark yaratan detaylarıyla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Taurus AVM yetkilileri, yeni kanun tasarısının oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

Taurus AVM yetkilileri, zorunlu hale getirilmesi planlanan çoğu maddenin Taurus’ta bulunduğunu vurgulayarak, genç bir AVM olmanın detaylara daha çok dikkat verme ve hayata geçirilmemiş hizmetleri ziyaretçilere sunma avantajını da beraberinde getirdiğini kaydetti.

Tasarıda yer alan ortak kullanım alanı maddesinin de AVM’lerin tam anlamıyla yaşam merkezi olabilmesi amacıyla olmazsa olmaz kriter olduğunu bildiren Taurus yetkilileri, küçükten büyüğe “herkesin AVM’si” olabilmek için söz konusu alanların var olması gerektiğini vurguladı.

Özellikle engelli vatandaşların rahat alışveriş yapabilmesi için AVM’lerin dikkatli tasarlanması gerektiğini ifade eden Taurus yetkilileri, engelli otoparkı, asansörü gibi detayların da zorunlu kılınmasını vurguladı.

Görme engelli vatandaşların rahat ve konforlu alışveriş hakkının da yeni kanun tasarısıyla gözetilmesi gerektiğini bildiren Taurus yetkilileri, Türkiye‘de ilk kez Taurus’ta bulunan ses yönlendirmeli bileklikler, renk tanıma cihazları gibi görme engelli ziyaretçiler için yapılan düzenlemelerin her AVM’de yer almasının şart olduğunun altını çizdi.

-Evcil hayvan sahipleri de unutulmasın

Taurus AVM yetkilileri, evcil hayvan sahiplerinin de unutulmaması gerektiğini vurgularken, minik dostlarını evinde bırakmaktan çekinen hayvanseverler için de çeşitli düzenlemelere ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Taurus AVM’de bulunan ve yine Türkiye‘de bir ilk olan “Pet Pansiyon” gibi diğer AVM’lerde de alışveriş süresince evcil hayvanların bırakılabileceği güvenilir mekanlar hayata geçirilmesinin önemine vurgu yapan Taurus yetkilileri, bu maddenin de yasa tasarısına dahil edilmesinin evcil hayvan sahiplerini de mutlu edilebileceğini kaydetti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :